Ekonomi

Alman Commerzbank, yüksek faiz oranlarıyla ilk çeyrekte kârını ikiye katladı

Almanya’nın en büyük ikinci bankası olan Commerzbank, yüksek faiz oranlarından elde ettiği gelir sayesinde ilk çeyrekte kârını neredeyse ikiye katladı.

Commerzbank, 2023’ün ilk çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı.

Buna göre banka, 2022’nin ilk çeyreğinde 298 milyon euro olan karını, yüksek faiz oranlarından elde ettiği gelir nedeniyle bu yılın bire bir döneminde neredeyse ikiye katlayarak 580 milyon euro’ya çıkardı. Analistler, bankanın ilk çeyrekte 481 milyon euro kar açıklamasını bekliyorlardı.

Bankanın net faiz geliri yıllık %39 artışla yaklaşık 1.95 milyar €’ya yükseldi.

Commerzbank, maliyetleri azaltmak ve kârı artırmak için yeniden yapılanma kapsamında binlerce çalışanını işten çıkarıyor ve yüzlerce şubeyi kapatıyor. Alman devletinin de hissedarı olan bankada işten çıkarmalar ve bazı şubelerin kapatılması eleştiri konusu oluyor.

50 bine yakın çalışanı ve 900 şubesi bulunan Commerzbank, 2008’deki küresel mali krizin ardından milyarlarca avro zarar etti ve devlet yardımı almak zorunda kaldı.

Öte yandan, Avrupa’daki yüksek ve yapışkan enflasyona karşı bankaların bir yıldır sert artan faiz oranları nedeniyle ilk çeyrekte yüksek gelir ve kâr artışı açıklamaları dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu