Haber

Türkiye’deki Filistinli öğrencilerin öğrenim ücretini devlet karşılayacak

Türkiye’deki Filistinli üniversite öğrencilerine destek…

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerinin Belirlenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanacak

Karara göre, ailesi veya kendisi Filistin’in Gazze kentinde ikamet eden ve herhangi bir kamu yükseköğretim kurumunda örgün eğitimine devam eden önlisans ve lisans öğrencilerinin 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında ödeyeceği öğrenim ücreti kurum devlet tarafından karşılanacaktır.

Karar şu şekilde:

MADDE 1- 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payı ve Tahsilat Bedellerinin Belirlenmesine İlişkin Karar’a aşağıdaki süreksiz unsurlar eklenmiştir. 14/7/2023 tarihli ve 7384 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi.

GEÇİCİ HUSUSLAR 2- (1) 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılında;

a) 8/2/2023 tarihli ve 6785 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile olağanüstü hal ilan edilen illerde ailesi veya kendisi ikamet eden ve herhangi bir devlet yükseköğretim kurumunda örgün eğitimine devam eden önlisans ve lisans öğrencileri,

b) Olağanüstü hal ilan edilen illerdeki kamu yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim programlarına devam eden önlisans ve lisans öğrencilerinin ortaöğretim öğrenim ücretleri Devlet tarafından karşılanır.

(2) Söz konusu öğrencilerden 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı için ikinci öğretim ücreti alınmışsa yükseköğretim kurumları tarafından öğrencilere iade edilir.

GEÇİCİ HUSUSLAR 3- (1) 2023-2024 Akademik Yılı Bahar Döneminde; Ailesi veya kendisi Gazze, Filistin’de ikamet eden ve herhangi bir Devlet yükseköğretim kurumunun örgün eğitim programlarına devam eden önlisans ve lisans öğrencilerinin ödemeleri gereken öğrenim ücreti devlet tarafından karşılanır.

imranli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu