Haber

Yüzlerce Çocukla Sperm Bağışçılarına Dava Açıldı

Hollanda’da 41 yaşındaki Jonhatan M.’ye daha fazla sperm bağışlamaması için dava açıldı. 100’den fazla çocuğu olduğu öğrenilen kişinin ensest ve akraba evliliğine neden olabileceğinden korkuluyor.

Dava, sperm bankası aracılığıyla anne olan bir kadın tarafından açıldı.

Bağışçı Çocuk Vakfı aracılığıyla çocuk sahibi olan kadın, yüzlerce çocuğun babası olduğu öğrenilen bağışçıya dava açtı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre,Sperm bağışı yoluyla çocuk sahibi olan aileler, aynı donörden yüzlerce çocuğun ensest veya akraba evliliği riski altında olabileceğinden endişe duyuyor.

Hollanda düzenlemeleri, bağışçıların en fazla 12 kadına ve en fazla 25 çocuğa sperm vermesine izin veriyor. Ancak Hollanda’nın Lahey kentinde yaşayan Jonathan M.’nin yasal engellere rağmen 102 çocuğun biyolojik babası olduğu belirlendi.

Hollanda’da kara listeye alınan ve bağış yapması yasaklanan Jonathan M., dünyadaki diğer sperm bankalarına ve bireylere sperm bağışlamaya devam etti.

Jonathan M.’nin kendi ifadelerine göre şu anda çeşitli ülkelerde kendi sperminden doğan 550 çocuk bulunuyor.

Sperm bağışı yoluyla dünyaya gelen kişiler ve bir anne tarafından kurulan Dutch Foundation for Donor Children Vakfı, Jonathan M.’nin şimdiye kadar sperm bağışında bulunması ve bağış yaptığı kliniklerin isimlerini vermesi için mahkemeye başvurdu.

Lahey Mahkemesi önce davayı ele alacak. Mahkeme, Pazartesi günü dava sürecine ilişkin takvimi belirleyecek.

Donorkind Vakfı Lideri Ties van der Meer, Hollandalı sperm donörüne karşı harekete geçmeye karar verdiklerini söyledi.

Van der Meer, kamu yayın kuruluşu NOS’a davanın haberini şöyle açıkladı:

“Ulusal hükümetler bu kişi hakkında hiçbir şey yapmıyor. İnternet aracılığıyla dünya çapında bir erişime sahip ve hatta uluslararası faaliyet gösteren büyük sperm bankalarıyla iş yapıyor.”

Vakıf yoluyla çocuk sahibi olan ve sperm bağışlayan bireyler ensest veya akraba evliliği riskinden dolayı mızmızlanırlar.

Van der Meer, “Akrabaların bilmeden birbirleriyle ilişkiye girmesi sadece biyolojik olarak değil, zihinsel olarak da tehlikelidir. Yüzlerce üvey erkek ve üvey kız kardeşin olacak. Onlarla asla sağlıklı bir iletişim kuramazsınız” dedi.

Avukat Mark de Hek, Hollandalı sperm donörünün yasa dışı hareket ettiğini vurgulayarak, “Bu davranış, donör çocukların sağlığı ve ruhsal gelişimi için tehlikelidir. Donör, üreme dürtüsüne öncelik vererek yasa dışı hareket etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu